ZKP Lipnica
zaloguj siÄ™   |   
RSS

Przed powstaniem oddziału

5 wrzeÅ›nia 1981 r. na OÅ›rodku Zdrowia w Lipnicy odsÅ‚oniÄ™to tablicÄ™ w zwiÄ…zku z nadaniem mu imienia Józefa SÅ‚omiÅ„skiego, dziaÅ‚acza zasÅ‚użonego dla Gochów w okresie miÄ™dzywojennym, zamordowanego w 1939 r. przez hitlerowców. Józef SÅ‚omiÅ„ski pozostaÅ‚ w pamiÄ™ci mieszkaÅ„ców Gochów jako przedwojenny wójt, budowniczy OÅ›rodka Zdrowia w Lipnicy i inspirator budowy drogi na trasie Lipnica-Brzeźno Szlacheckie-UpiÅ‚ka. ByÅ‚ również delegatem na Powiatowy Sejmik w Chojnicach. Zawodowo pracowaÅ‚ jako kierownik szkoÅ‚y w GliÅ›nie Wielkim. AngażowaÅ‚ siÄ™ w różnÄ… dziaÅ‚alność spoÅ‚ecznÄ…, m.in. byÅ‚ także radnym parafialnym.

Organizatorami uroczystości były: Oddziały ZKP w Słupsku i Chojnicach oraz Gminny Komitet FJN w Lipnicy. Program uroczystości był następujący:
godz. 11:00 - Otwarcie uroczystoÅ›ci, przemówienie okolicznoÅ›ciowe i odsÅ‚oniÄ™cie tablicy pamiÄ…tkowej na budynku OÅ›rodka Zdrowia w Lipnicy,
godz. 12:30 - ZÅ‚ożenie kwiatów na grobie Józefa SÅ‚omiÅ„skiego na cmentarzu przykoÅ›cielnym w Borzyszkowach,
godz. 13:00 - Sesja popularno-naukowa w Szkole Podstawowej im. TysiÄ…clecia PaÅ„stwa Polskiego w Lipnicy z nastÄ™pujÄ…cymi referatami: a) Lipnica i okolica w okresie miÄ™dzy-wojennym i podczas okupacji, b) Józef SÅ‚omiÅ„ski-nauczyciel i dziaÅ‚acz spoÅ‚eczny.

5 wrzeÅ›nia 1982 r. na Piszczatej Górze, miÄ™dzy Borzyszkowami a Ostrowitem, ponownie wzniesiono krzyż-pomnik ku czci pomordowanych z Gminy Lipnica w latach II wojny Å›wiatowej. OdsÅ‚oniÄ™cia - przeciÄ™cia wstÄ™gi dokonali kombatanci wojenni; poÅ›wiÄ™cenia pomnika zaÅ› ksiÄ…dz biskup Zygfryd Kowalski, sufragan Diecezji CheÅ‚miÅ„skiej. Organizatorami tej uroczystoÅ›ci byli: Obywatelski Komitet Budowy Pomnika Walki i MÄ™czeÅ„stwa w Lipnicy oraz OddziaÅ‚y Zrzeszenia w SÅ‚upsku i Chojnicach.

Wersja do druku