ZKP Lipnica
zaloguj się   |   
RSS

Przed powstaniem oddziału

5 września 1981 r. na Ośrodku Zdrowia w Lipnicy odsłonięto tablicę w związku z nadaniem mu imienia Józefa Słomińskiego, działacza zasłużonego dla Gochów w okresie międzywojennym, zamordowanego w 1939 r. przez hitlerowców. Józef Słomiński pozostał w pamięci mieszkańców Gochów jako przedwojenny wójt, budowniczy Ośrodka Zdrowia w Lipnicy i inspirator budowy drogi na trasie Lipnica-Brzeźno Szlacheckie-Upiłka. Był również delegatem na Powiatowy Sejmik w Chojnicach. Zawodowo pracował jako kierownik szkoły w Gliśnie Wielkim. Angażował się w różną działalność społeczną, m.in. był także radnym parafialnym.

Organizatorami uroczystości były: Oddziały ZKP w Słupsku i Chojnicach oraz Gminny Komitet FJN w Lipnicy. Program uroczystości był następujący:
godz. 11:00 - Otwarcie uroczystości, przemówienie okolicznościowe i odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku Ośrodka Zdrowia w Lipnicy,
godz. 12:30 - Złożenie kwiatów na grobie Józefa Słomińskiego na cmentarzu przykościelnym w Borzyszkowach,
godz. 13:00 - Sesja popularno-naukowa w Szkole Podstawowej im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Lipnicy z następującymi referatami: a) Lipnica i okolica w okresie między-wojennym i podczas okupacji, b) Józef Słomiński-nauczyciel i działacz społeczny.

5 września 1982 r. na Piszczatej Górze, między Borzyszkowami a Ostrowitem, ponownie wzniesiono krzyż-pomnik ku czci pomordowanych z Gminy Lipnica w latach II wojny światowej. Odsłonięcia - przecięcia wstęgi dokonali kombatanci wojenni; poświęcenia pomnika zaś ksiądz biskup Zygfryd Kowalski, sufragan Diecezji Chełmińskiej. Organizatorami tej uroczystości byli: Obywatelski Komitet Budowy Pomnika Walki i Męczeństwa w Lipnicy oraz Oddziały Zrzeszenia w Słupsku i Chojnicach.

Wersja do druku