ZKP Lipnica
zaloguj się   |   
RSS

Biesiada 2009

6 lutego 2009 odbyła się coroczna biesiada Oddziału ZKP Lipnica. Na początku zebranych połączyła Msza św. odprawiona przez Ks. Proboszcza Jacka Halmana w kościele parafialnym w Borowym Młynie. Z przebogatego w treści kazania utkwiło mi w pamięci jedno, moim zdaniem szczególne: „Twoja Ojczyzna jest tam, gdzie złożyłeś swoje życie, gdzie poświęciłeś swoje życie”. Sądzę, że tymi słowy Proboszcz borowiański świetnie ujął problem budowania przez wszystkich naszych małych Ojczyzn, niezależnie od tego, czy ktoś w danym terenie jest 20 czy 10 pokoleniem, czy jest osobą przybyłą niedawno. Na wszystkich z nas spoczywa bowiem odpowiedzialność za rozwój i pomyślność regionu, w którym obecnie żyjemy.

biesiadaNastępnie dzięki życzliwości OSP Borowy Młyn goście biesiady udali się do tamtejszej sali wiejskiej. Licznie zgromadzonych członków ZKP i zaproszonych gości powitał Prezes Oddziału drech Andrzej Lemańczyk.

[...]

Imprezę można uznać za bardzo udaną, [...] dlatego, że w dobie panującego indywidualizmu była wyrazem integracji społecznej i budowania silnych więzów towarzyskich. Do grona Zrzeszenia przyjęto czterech nowych członków, w tym także autora niniejszego tekstu. Czy wyjdzie to na dobre i której stronie pokaże czas. Zabawę rozweselił występ uczniowskiego zespołu kaszubskiego Zespołu Szkół w Borowym Młynie prezentującego jasełka w rodnej mowie. Dzieci i młodzież doskonale wcieliły się w swoje role ukazując piękno gwiżdżowej tradycji.

Po występach raczyliśmy się przygotowanym posiłkiem, by pokrzepieni fizycznie ruszyć na podbój parkietu. Co prawda początki były cokolwiek nieśmiałe, lecz gorąca atmosfera spotkania dokonała swego i już po kilku „kawałkach” miejsce na potańcówkę zaroiło się od wirujących par. W chwilach wytchnienia stoły zaczęły śpiewać, co jeszcze bardziej dodało kolorytu całej zabawie. Całość zakończyła się ok. północy, czego niestety nie mogłem być świadkiem, jako że z żalem w sercu zmuszony obowiązkami rodzinnymi opuściłem tak dobrze zapowiadającą się uroczystość dużo wcześniej. Biesiady Oddziału lipnickiego ZKP na trwałe wpisały się już od dziesięciu lat w kalendarz cyklicznych imprez organizowanych w naszej gminie.

galeria zdjęć z biesiady

tekst - Jaromir Śpiołek
Wersja do druku